Son Haberler
Tüketici Kredisine Dair Her Şey

Tüketici Kredisine Dair Her Şey

Tüketici kredisi nedir?

İnsanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kısa ve düşük tutarlı olarak verilen kredi türüne tüketici kredisi denir. Tüketici kredisi kullanmanın esasında insanların ihtiyaçlarını karşılamaları için gereken toplu olarak paranın banka tarafından karşılanmasıdır. Ev eşyası almak, gezmek için, estetik için, borç kapatmak için kısacası birçok ihtiyaç için tüketici kredisi kullanılır. Düşük tutarlarda kısa vadelerde kullandırılır. Ancak bankalar yeni çıkan yasaya göre müşterilerine 48 aya varan vadelerde tüketici kredisi verebilmektedir.

Tüketici kredisi nasıl kullanılır?

Tüketici kredisi kullanmak için bankalar öncelik olarak müşterisinin kredi notunu inceler. Kredi notu düşük olan kişiler ve kara listede olanlar bu krediyi kullanamazlar. Bankaların kullandığı sisteme göre kredi notu kişilerin daha önce kullanmış olduğu kredilerin vade tarihinde yatırmamış olmaları geciktirmiş olmaları kredi notunun düşmesine sebebiyet verebilir. Aynı zamanda kredi kartı kullanırken de ödemelerini geciktirenler ve mazeretsiz olarak ödeme yapmayanların kredi notu düşer bu da kullanacağı kredinin olumsuz olmasında neden olur. Kredi notu bankaların müşterilerinde aradığı en önemli kriterlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra özel sektör  çalışanları için bankaların tüketici kredi verebilmeleri için kredi kullanacak kişinin son 3 ayda sigortalı olarak bir yerde çalışmış olmanız gerekmektedir.  Tüketici kredisi kullanacak kişiler ise bankanın verdiği faiz oranlarına göre çekmek istediği tutarı belirler ve aylık ne kadar ödeyebiliyorsa ona göre hesabını mutlaka yapmalıdır. Tüketici kredi faiz oranlarının hesaplanması buna göre kredi kullanılması gerekir.

Tüketici kredisinin avantajları

Tüketici kredisinin avantajı ev kredisi ve taşıt kredisine oranla daha kolay verilebiliyor olmasıdır. Tüketici kredileri diğer kredilere oranla düşük tutarlı ve vadeli olduğu için gelir belgesiyle birlikte kredi kullanılabiliyor. Ancak ev kredilerinde ipotek ve kefil aranırken taşıt kredilerinde de alınacak aracın ruhsatının olması gerekiyor. Ancak tüketici kredisi kullananlar için çoğu banka genellikle kredi notunun iyi olması halinde gelir belgesine göre uygun faizli krediler verebilmektedir. Bunun yanında tüketici kredisinde yapılandırma durumu müşterinin ödeme kolaylığı yaşaması açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir