Son Haberler
Şubesiz Bankacılık

Şubesiz Bankacılık

Her ne kadar Türk milleti olarak gözümüzün gördüğünü, elimizin dokunduğunu alırım diyorsak da, gelişen teknolojiye ayak uydurmadan, internetten alışveriş yapmadan, havaleleri internet şubesinden yapmadan duramıyoruz. İşte bu sistemin sonucu olarak ortaya çıkan bankacılık sistemine, şubesiz bankacılık deniyor.

Bankacılık nedir diye araştırdığımızda kökeni İtalyanca ”banca” dan gelen, faizle borç alınabilen, kasalarında değerli malzemeler saklanabilen, ticari, finansal ve ekonomik etkinliklerde bulunabilen kuruluşlar olarak görüyoruz.

Bankacılık türlerine indiğimizde ise, iki ana tür olan Şubesiz ve Şubeli Bankacılık ile karşılaşıyoruz. İşte bu yazımızda inceleyeceğimiz şubesiz bankacılık ana başlığı altında toplanan alt başlıklara bakalım.

ATM Bankacılığı

Sıra beklemeden 7/24 işlem yapabileceğiniz şubesiz bankacılık türlerinden en eskisidir. Para çekme, havale, eft, fatura – kredi kartı ödeme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir. Şube sayısından fazla ATM olduğu için her an her yerde bankanızın ATM’sini görerek işlem yapabilirsiniz.

Telefon Bankacılığı

En eski 2. yöntemdir. Aynı şekilde gecenin 03:00’ü bile olsa, evinizden çıkmadan istediğiniz bir yere para gönderebilir, kredi kartı borcunuzun ödenmesi için talimat verebilirsiniz. TC kimlik numarası ve kart şifresi ile işlem yapılır, en çok kayıp – çalıntı kart bildirimleri için kullanılır.

İnternet Bankacılığı

Gelişen teknoloji karşısında tüm bankalar, bankacılık faaliyetlerinin neredeyse tamamını internet üzerinden de vermek zorunda kaldılar. Müşteriler yatan maaşlarına internetten bakıp, ödemelerini yöneterek, kalan para ile de sanal mağazalarda alışveriş yapabilir hale geldi. İnternet bankacılığı diğer bankacılık türlerine oranla şube yoğunluğu çok daha hızlı bir şekilde azalttı.

Mobil Bankacılık

Teknolojinin geldiği son nokta ”cep şubeleri” sadece bir akıllı telefon ve internet bağlantısıyla tüm işlerinizi çözmenize olanak sağlıyor. En çok noter satışlarında kullanılan mobil bankacılık anında havale ve eft işlemlerine olanak sağladığı için tercih ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir