Son Haberler
Kredi Notum Çok Düşük

Kredi Notum Çok Düşük

Kredi notunuz çok düşükse ve bankalardan kredi almak istiyorsanız işiniz oldukça zordur. Çünkü bankalar öncelikle kredi notunuza bakmakta ve buna göre kredi talebinize cevap vermektedirler. Kredi notunuzun düşük olması nedeniyle ne yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okuyarak neler yapacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kredi Notum Çok Düşük

Kredi notunun düşük olması sık rastlanan bir durumdur. Türkiye’nin kredi notu ortalaması 1400’dür. Bankalar bu ortalamanın üstünde olan kredi notlarına genellikle iyi ve çok iyi şeklinde nitelendirirler. Eğer sizin kredi notunuz 800’ün altındaysa kredi almakta oldukça zorlanırsınız. Özellikle 500 ve 400’ün altında olan kredi notlarıyla zaten kredi talebinde bulunmak dahi mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda ya kredi notu iyi olan bir tanıdığınızın adına kredi almanız ya da kefil bulmanız gerekecektir. Ancak bunu yapabilmeniz oldukça zordur.

Kredi notunuzun düşük ve çok düşük olması sizin riskli ya da çok riskli müşteri kategorisinde olduğunuzu gösterir. Yani bankalar sizi kredi vermek için güvenilir bulmaz. Bu durumda eviniz, arsanız, iş yeriniz, tarlanız ve bunlar gibi gayrimenkulünüz varsa ipotek yoluyla kredi almanız mümkün olabilir. Ancak buna da yüksek ihtimal verilmemektedir. Başvurduğunuz bankanın kredi verecekleri kişilerde aradıkları koşullar bu gibi durumlarda kıstas hâline gelmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim

Kredi notunuz düşükse ve kredi ihtiyacınız acil değilse bu durumda iki ya da üç ay boyunca kredi notunuzu yükseltmeye çalışabilir ve daha sonra kredi talebinizi yinelemeyi düşünebilirsiniz. Bu süre boyunca kredi notunuzun durumunu Findeks platformundan takip etmeniz mümkündür. Elbette bunu yapabilmeniz için kara listede olmamanız ve başka bankalara borcunuzun olmaması gerekmektedir. Yani borçlarınızı ya kapatmanız ya da düzenli olarak ödemeye devam etmeniz gerekecektir.

Kredi notunuzu yükseltebilmeniz için kredili mevduat hesaplarınızda borç yapmamanız yapsanız da geciktirmeden ödemelerinizi yapmanız şarttır. Ayrıca kredi notunuzun yükselebilmesi için kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirmemeli ödeme döneminde ekstre borcunuzun asgarî tutarından fazlasını ödemelisiniz. Kredi notunuz bu eylemleri gerçekleştirdikten sonra yükselecektir. Kredi notunuz yükseldiğinde bankadan tekrar kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankanın bu talebinizi onaylaması ya da reddetmesi sizin sadece kredi notunuza değil maaş tutarınıza da bağlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir