Son Haberler

Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelmektedir?

Banka kredileri ya da kredi kartı hizmetlerinden faydalanmaya karar verdiğiniz anda, karşınıza birçok farklı durum çıkacaktır. Genellikle yapılan başvurular ile birlikte kişilerin hizmetlerden faydalanabileceği düşünülse de, tanımlanan kurallara uyulması ve şartların da taşınması durumunda hizmet alınabileceği, kısa sürede kişilerin karşısına çıkacaktır. Bankacılık sektörünün daha güvenli hale gelmesi için çok önemli bir adım olan kredi notu, yapılacak başvurularda en çok dikkat edilen kuralların başında gelmektedir. Bu kavramın karşılığına baktığımızda, kişilerin bankalardan aldığı kredi veya kredi kartı hizmetlerine karşı borç ödeme durumlarının yansıması karşımıza çıkacaktır.

Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelmektedir?
Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelmektedir?

Ne kadar zamanında ödeme yapılırsa kredi notu o kadar yüksek çıkacaktır. Başvurular öncesinde yapılan Findeks sorgulaması, başvuruların sorunsuz gerçekleşmesi için önemli olacaktır. Sorgulama işlemi sırasında karşınıza bazı renkler ile rakamlar çıkacaktır. Kredi notu renkleri ve taşıdığı anlamlar ise şu şekildedir.

  • Kredi Notu 1 – 699 aralığında ise, karşınıza kırmızı renk çıkacaktır. Bu renk, en riskli grupta olduğunuzu ve kredi alma ihtimalinizin de çok düşük olduğunu hatta neredeyse sıfır olduğunu ifade etmektedir.
  • Kredi Notu 700 – 1099 aralığında ise, kredi notunuz renk olarak turuncu olacaktır. Turuncu renk, bankaların sizi orta riskli olarak algıladığınız bir göstergesidir. Bu kredi notu aralığında yapacağınız başvurulara olumlu yanıt almanız ise düşüktür.
  • Kredi Notu 1100 – 1499 aralığında ise sarı renk oluşacaktır. Bu renk az riskli kredi grubunu ve gelir durumunuza göre bankalardan kredi alabileceğinizi ifade etmektedir.
  • Kredi Notu 1500 – 1699 aralığında olan kişilerin karşısına açık yeşil renk çıkacaktır. Bu rengin anlamı, bankacılık sektöründe iyi bir müşteri olduğunuzu göstermektedir. Bu kredi notu aralığındaysanız kredi ve kredi kartı almak için yapacağınız başvurulara olumlu yanıt alma ihtimaliniz yüksektir.
  • Kredi Notu 1700 – 1900 aralığında olan kişiler, bankalar tarafından en çok değer verilen müşterilerdir. Bu kredi notu aralığında olan kişiler çok iyi olarak nitelendirilmekte ve kredi kullanma ihtimalleri de son derece yüksektir. Bu kredi notu aralığındakiler için belirlenen renk ise koyu yeşildir.

Kredi notu renkleri ve taşıdıkları anlamlar bu şekildedir. Findeks tarafından oluşturulan bu renkler ve kredi notu aralıkları kesinlikle sabit değerlerden oluşmamaktadır. Bundan dolayı hangi kredi notu aralığında ya da kredi notuna sahip olursanız olun, daha iyi yerlere gelebileceğinizi bilmelisiniz. Borçların düzenli ödenmesi, banka hesaplarınızda harcama ve ödeme işlemlerinin sıklaşması, birikim yapılması ve tek seferde ödenecek borçlar ile, kredi notunuzun yükselmesini ve daha iyi bir kredi notuna sahip olmanızı sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir