Son Haberler
Kredi Faiz Oranları 2017

Kredi Faiz Oranları 2017

Kredi, bireyin finansal destek amacıyla banka veya finansal kuruluşlardan yardım almasıdır. Kredi nakdinde faiz, vade, ödeme planı gibi durumlar söz konusudur. Kredi faiz oranı tercih edilen banka, bireyin kredi notu, vade gibi nedenlerden etkilenmektedir. Birden çok faktöre duyarlı olan bu sistemde banka geçmişi, tercih edilen ödeme seçenekleri ve kuruluş farkı büyük etken olmaktadır.

KREDİ HESAPLAMA

Kredi hesaplama işlemi; kredi türü, kredi tutarı, vade seçenekleriyle netleşmektedir. Kredi, alınan miktarın vadesi uzadıkça tutarın finansal değeri değişeceği için vade uzadıkça bağımlı etkileşimleri nedeniyle ödeme tutarı artacaktır.

Kredi; taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi şeklinde ayrılmaktadır. Çekilecek krediye ve bankalara göre bu oran değişmektedir.

taksit tutarı
faizx(1+faiz)
taksit tutarı=kredi tutarı X
taksit tutarı
(1+faiz ) – 1

Taksit tutarı belirlenmesi kredi tutarınızı faiz oranının yüzdesi ile çarpılır, buradaki önemli nokta faiz yüzdesi değil faiz oranı ile çarpmaktır. Faiz yüzdesi %90 olan bir tutarda faiz oranı 0.090 olarak belirlenir.

KREDİ NOTUNU ETKİLEYEN UNSURLAR

Kredi notu, banka ile ilişiğiniz bulunan geçmişinize dayanır. Her zaman için banka geçmişi demek değildir, bankalarla bir ilişiğinizin olmaması da bu durumu etkiler. Kötü bir geçmiş karşınıza çıkacak engel teşkil eder. Kredi notunda bankaların tutumu, her bankanın sizinle ilgili planlamasına göre değişir. Bankanın kendi planlaması size ne kadar not belirleyeceğiyle ilgilidir.

KREDİ BAŞVURUSU

Kredi başvurusu için, gelişmiş teknoloji ile şubeye gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden veya telefon aracılığıyla başvuru yapmak artık çok kolaylaştı. Şubeye gitmeden kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Telefon bankacılığı sayesinde ilgili bankaya ulaşabilir ön bir başvuru sağlayabilirsiniz. Mobil uygulama veya mesaj ile yöntemlerde artık bankalardan alacağınız kredi bilgilerine daha çabuk ulaşmanızı sağlıyor. İnternet üzerinden kredi tutarınızı, vadenizi, kredi türünüzü seçtiğinizde tek tıkla bir oran karşınıza çıkarıyor ve ön başvuru sonrasında ilgili banka şubesine giderek kredinizi temin edebiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir