Son Haberler
Kara Listeye Girenlere Sicil Affı Yasalaştı

Kara Listeye Girenlere Sicil Affı Yasalaştı

Sicil affı son dönemlerde vatandaşların beklediği en önemli konulardan birisi oldu. Sicil affı ile kara listeden çıkıp çıkılmayacağı ise herkes tarafından çokça merak edilen bir konudur. Kara listede olan herkes sicil afının kapsadığı konuları ve nasıl bu sicil affından yararlanıp kara listeden çıkacaklarını merak etmektedir. Siz de sicil affı ile kara listeden çıkılıp çıkılmadığını merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Resmi gazetede 27 Ocak 2017 tarihinde sicil affı ile ilgili karar yayımlandı. Sicil affıda böylelikle resmileşmiş oldu. Sicil affı sayesinde içinde esnafın KOBİ’nin, vatandaşın ve kurumun olduğu milyonlarca tüzel ve gerçek kişinin sicili temizlenecek. Ancak elbette bu o kadar kolay olmayacak. Çünkü bankalar isterlerse müşterinin sicilinin temizlenmesi ile ilgili başvurusunu kabul etmeyebilecek. Yani bankaların, müşterilerin sicilleri konusundaki karara rağmen onların kredi yapılandırma başvurularını kabul etmeme hakları olacak. Siz bu konuda elbette ısrarcı olabilirsiniz.

TBMM ile yasalaşmış bir karar bulunmaktadır. İsterseniz bankanıza bu konuda yazdığınız dilekçe ile sonuç alamadığınız takdirde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına bir dilekçe yazabilirsiniz. Bu dilekçede TBMM’den çıkan karara vurgu yapabilir, dilekçenizin yanına borcunuzu ödediğinize dair dekontu iliştirebilirsiniz. Elbette bankaların hepsi bunu yapmanızın ardından size kredi vermek için sıraya girmeyeceklerdir. Ancak siz yine de bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca kredi notunuzun da hemen yükselmesini beklemelisiniz. Çünkü kara listeye girdiğiniz zaman kredi notunuz en düşük pozisyona ulaşır.Kredi notunuzun yükselmesi için ilk önce bankalara olan borcunuzu düzenli ödemeniz gerekmektedir, ya borcunuzun tamamını kapatın yada yapılandırıp taksit taksit ödeyin, bunlar kredi notunuzun yükselmesi içinde çok önemli faktörlerdir. Bankalar, sicil affından yararlanarak kredi borçlarını yapılandıran kişilere 6 aylık bir süre vermektedirler.

Yapılandırmanın söz konusu olduğu borçlarda borcunuzu gününde ödemeniz çok önemlidir. Ayrıca bir geciktirme yapmanız da söz konusu olamaz. Eğer yapılandırmaya rağmen borcunuzu 6 ay içinde ödemezseniz yani kapatmazsanız sicil affından yararlanamazsınız. Bu yüzden sicil affı bir fırsattır. Bu fırsatı ancak doğru kullanırsanız kara listeden çıkabilirsiniz.

Kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz ya da kredili mevduat hesabı borcunuz varsa ve siz bu borcunuzu 90 gün içinde ödemezseniz bankalar sizi arayarak bu konuda bilgi verirler. Genellikle bankalar kara listeye girmeniz söz konusu olduğunda bu durumu size bir hafta önceden haber verirler. Eğer bankanın belirttiği tutarı bir hafta içinde ödemezseniz bu durumda kara listeye girersiniz. Yani yasal süreç başlar. Kara listeye girmek son derece kötü bir durumdur. Çünkü bu durumda 5 yıl boyunca bankalardan kredi adı altında hiçbir ey almanız mümkün olmaz. Yani kredi alamazsınız, kredi kartı alamazsınız ve kredili mevduat hesabı açtıramazsınız. Bu yüzden insanlar kredi sicil affını beklemektedirler. Çünkü kredi sicil affı çıktığında 5 yıl beklemenize gerek yoktur. Borcunuzu ödersiniz ve kara listeden çıkarsınız. Böylece bir ya da iki ay içinde yeni kredi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir