Son Haberler

Halkbank Taşıt Kredisi İçin İstenen Belgeler – Hesaplama

Hem yeni hem de ikinci el araçlar için başvuru yapabileceğiniz Halkbank Taşıt Kredisi , hem düşük kredi faiz oranları hem de 48 aylık uzun dönemli vade süreleri ile siz değerli bireylere sunulmaktadır. Başvuru yapılan miktara bağlı olarak ödeme planı hazırlanırken, tamamen kullanıcıların istekleri doğrultusunda bir ödeme planı düzenlenecektir. Örnek verecek olursak, 48 ay vade seçeneği ile aldığınız konut kredinizi eşit taksitler ile ödeyebilecek, isterseniz azalan miktarlarda isterseniz de artan miktarlarda ödeme yapabileceksiniz.

Tamamen sizint tercihleriniz doğrultusunda belirtilecek olan Halkbank taşıt kredisi ödeme planında uygulanacak olan faiz oanları ise sıfır km araçlar için %1,15, ikinci el araçlarda se %1,16’dan başlamaktadır.

Halkbank Taşıt Kredisi Hesaplama

Halkbank taşıt kredisi için yapacağınız başvurularda, aracın tamamı için bir kredi desteği uygulanması söz konusu değildir. Bundan dolayı, alacağınız sıfır km araçlar için 50 bin liralık otomobil değerine %70, bu değerin üzerindeki miktarlara da %50’lik kredi desteği sağlanmaktadır. Örnek verecek olursak; 100 bin liralık bir araç almak istediğiniz zaman, ilk 50 bin liralık kısım için 35 bin lira, geriye kalan 50 bin liralık kısım için ise 25 bin lira kredi desteği sağlanmaktadır. Bu rakamlar ile 100 bin liralık araç satın almak istediğiniz zaman bankanın size sağlayacağı kredi miktarı 60 bin lira olacaktır.

Eğer geriye kalan 40 bin lira için birikiminiz yoksa, bankaya adınıza kayıtlı olan bir evi ya da otomobili teminat olarak gösterebilir, kefil gösterebilir ya da 40 bin lira değerinde bir ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Halkbank taşıt kredisi için belirlenen faiz oranları ve masraflar ise şu şekildedir.

  • Hem sıfır hem de ikinci el araçlarda faydalanabileceğiniz maksimum vade süresi 48 aydır.
  • Sıfır km araçlarda %1,15 faiz oranı uygulanırken ikinci el araçlardaki faiz oranı %1,16’dır.
  • Hem sıfır km hem de ikinci el araçlarda 105 TL değerinde kredi tahsis ücreti alınmaktadır.
  • Sıfır km araçlar için alınan kredilerde yıllık maliyet oranı %18,2176 iken ikinci el otomobillerde yıllık maliyet oranı %18,3859 olarak belirtilmektedir.

Eğer bu şartlar altında kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, sıfır km araçlar için profarma belgesi, ikinci el araçlar için ise kasko belgenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Halkbank Taşıt Kredisi İstenen Belgeler

Halkbank taşıt kredisi için başvuru kanalları oldukça çeşitlidir. Yapacağınız başvuru işlemleri için bankanın sitesini kullanabilir, internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması ya da banka şubelerine başvurabilirsiniz. Fakat, taşıt kredisi için Halkbank şubeleri dışında yapacağınız tüm başvurular ön onay süreci için alınacaktır. Yani, kredi başvurusu onaylansa bile aşağıda belirteceğimiz belgeler tamamlanıp şubeye gidilmediği sürece onaylanan kredi teslim alınmamaktadır.

  • Satın alınacak aracın proforma faturası. (Bu fatura, yalnızca sıfır km araç almak isteyen kişilerden istenmektedir.)
  • Araç kasko değeri. (Sigorta firmalarından alınabilecek bu belge, ikinci el otomobillerde talep edilmektedir.
  • İkinci el araç alacak kişilerden ayrıca aracın ruhsatının aslı ya da fotokopisi, motorlu araç tahsil belgesi ile trafik belgesi.

Halkbank taşıt kredisi başvurusu yapacak olan kişilerin banka şubelerine giderken yukarıda belirttiğimiz belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Ayrıca, başvuru işlemleri için kimin adına kredi başvurusu yapılacak ise bireyin gelir belgesi ve kimliğinin yanında olması gerekmektedir. Araç değer tespitinin ardındna banka görevlisi size ne kadarlık bir kredinin onaylandığını, kredi ödeme planının nasıl olacağını ve bankaya geri ödeme işleminde ne kadarlık bir faiz ödemiş olacağınızı detaylı bir şekilde iletilecektir. Kredi teslimatı ise 48 saat içinde gerçekleşmektedir.

Bireysel Kredi Başvurusu Yapma Aşamaları adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir