Son Haberler
Esnafı Rahatlatacak Faizsiz Kredi İmkanları

Esnafı Rahatlatacak Faizsiz Kredi İmkanları

Esnaf olarak nitelendirdiğimiz zanaatkar veya küçük ticarethane sahipleri, bağımsız çalışan, küçük oluşumlardır. Bu yüzden en ufak bir ekonomik dalgalanmayı en önce onlar hisseder, en küçük krizde en önce onlar kepenk kapatır. Bu nedenle bankalar genelde esnaflara yönelik farklı faiz ve ödeme koşullarında kredi imkanları sunarlar. Bu yazımızda bu imkanlar hakkında bazı bilgilerden bahsedeceğiz.

Esnaf Nasıl Kredi Başvurusu Yapabilir?

Öncelikle küçük ticaret işletmesi sahibi kişi, esnaf olduğunu ilgili odalar ve kurumlardan alacağı evraklar ile belgelemelidir. Kredi başvurusu ise bu aşamadan sonra yapılabilir. Esnaf ve KOBİ’ler öncelikle KOSGEB’e kayıt olmalı, sonrasında ilgili bankalara başvurarak faizsiz kredi haklarını kullanabilirler. Bazı bankaların sunmuş olduğu 84 aya kadar vade seçenekleri geri ödemede de kolaylık sağlamaktadır.

2017 yılında da bankaların esnafa sıfır faizli kredi konusunda destek olacağı aşikar. Esnaflar alabileceği bu kredi ile ekipman, araç, makine, demirbaş, tadilatı, hammadde ve sermaye başlıklarında harcayabilecek.

Esnaf Ne Kadar Kredi Alabiliyor, Kaç Taksitte Ödemesi Gerekiyor?

Esnafa verilen kredideki asıl amaç, mağduriyetleri giderek esnafı rahatlatmak olduğu için,  kredi alımındaki en önemli konu kredi taksitlerinin esnafın ödeyebileceği kadar ufak meblağlarda olması. Bunun için bankalar yaklaşık 500 TL- civarında bir rakam öngörmektedir.

30.000- TL faizsiz kredi alan bir esnafın 5 yılda geri ödeyeceği kredi hesaplamasını aşağıdaki şekilde düşünebiliriz.

500 TL x 60 ay = 30.000 TL

Bu kredinin alınabileceği en yüksek tutar ise 50.000 TL- olarak belirlendi.

Esnada Verilen Bu Kredi Desteği Nasıl Sağlanıyor?

Bu konuda KOSGEB desteğin büyük bir bölümünde başrolde bulunuyor. Özellikle hisselerinin bir kısmı devlette olan bankalar da bu krediye destek veren diğer kurumlardan.

Kredi esnafı rahatlatacak şekilde uygulanıyor ve bunun için devlet bütçesinden bankalara yaklaşık 1,3 milyar faiz desteği sağlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir