Son Haberler
En Çok Kazandıran Yatırım Piyasası Hangisidir

En Çok Kazandıran Yatırım Piyasası Hangisidir ?

Yatırım Yapmanın Önemi

Günümüzde yatırım yapmak kadar önemli olan bir unsurda doğru yatırım yapmaktır. Şöyle ki yanlış bir piyasaya yatırım yapmak yatırımcıyı zarara uğratıp birikimini eritirken, doğru planlanmış ve uygun piyasaya yapılmış yatırım birikimi arttırarak anaparayı büyütmekte, yeni yatırımlar yapmayı mümkün kılmaktadır. çünkü yatırımcının yatırım yapma kararını almasının peşinden göz önünde bulundurması gereken birçok unsur vardır..

Bir Yatırımcı Profiline Nasıl Sahip Olunur?

Doğru yatırımı yapmak için dikkate alınması ihtiyaç duyulan bu unsurlardan en önemli olan iki unsur; doğru yatırımcı ve doğru yatırım piyasasının buluşmasıdır. Burada kastedilen yatırımcının kendisi için en uygun yatırım piyasasına yatırım yapmasıdır. Kısaca yatırımcı kendisi için en avantajlı yatırım piyasasını seçip ona yatırım yapmalıdır. Fakat en avantajlı yatırım piyasası standart bir piyasa değildir. Yatırımcının profiline nazaran değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle en avantajlı piyasa saptanırken her yatırımcı için farklı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Burada değişmeyen temel unsur en avantajlı piyasanın belirlenmesi için önce yatırımcı profilinin oluşturulması gerektiğidir. Yatırımcı ne kadar bütçeye haiz, kazanç beklentisi nedir, ne kadar risk alabilir, piyasayı ne kadar aktif olarak takip eder,  kısa vadede sık sık değişim gösteren unsurlara hakimiyet sağlayabilir mi,  bu ve bunlara benzer sorulara yanıt verilip çıkan sonuçlara nazaran piyasa tercihi yapılmalıdır.

Bu aşamadan sonra en avantajlı piyasanın tespit edilmesinde dikkat edilecek unsur ise, yatırım sağlanacak piyasanın durumudur. Piyasa ne kadar riskli, yatırımcı bu piyasa hakkında ne kadar informasyon sahibi benzer biçimde sorular yanıtlanmalı ve piyasa profili oluşturulmalıdır.

En Çok Kazandıran Yatırım Piyasasında Yatırım Yapmak

Bu adımlar tamamlandıktan sonra, yatırımcının kendisi için en avantajlı yatırım piyasasına yatırım yapması için elindeki yatırımcı profiliyle en çok örtüşen yatırım piyasasına yatırımını gerçekleştirmesi yeterlidir. Örneğin risksiz piyasalara uzun solukta yatırım yapmak isteyen yatırımcı için emlak piyasası en avantajlı yatırım piyasası iken kazancını yüksek tutmak isteyen, risk alabilen, gündemi yakından takip edip yaşanan değişimlere nazaran önlem alabilen bir yatırımcı için forex piyasası daha avantajlı bir yatırım piyasası olma özelliği taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir