Son Haberler
Borsada Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Borsada Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Borsada kazanç sağlamak ve yatırım oranlarınızı artırmak için temel veri analizi yapabilmek önemli kurallardan biridir. Borsa veri analizi pek çok konunun değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeler ışığında yatırım planlarının belirlenmesi için kullanılır. Borsa analizlerinde global gelişmeler, siyasi durum, toplumsal değişimler gibi pek çok kriter göz önünde bulundurulur.

  • Ekonomik veriler

Borsa hisselerine yatırım yapmadan önce ülke ve dünya çapındaki ekonomik gelişmeler takip edilmeli ve olası değişimler hesaplanmalıdır. Ekonomik verilerin takibi için haberler önemli ipuçları içermektedir. Dünya ve ülke gündemine ilişkin haberler borsa için önemli tetikleyicilerdir. Yalnızca ekonomik haberler değil siyasi haberler de borsaya yön verir. ABD ve Rusya gibi dünyanın önde gelen ekonomileri kendi ülkeleri dışında pek çok ülke ekonomisinde de söz sahibidir. Ayrıca siyasi haberlerdeki ipuçları değerlendirilerek gelişmekte olan olayların büyük çaplı mı yoksa yerel çaplı mı olacağı konusunda analizler yapılabilir.

  • Sektör verileri

Küresel ve bölgesel haber verilerinin değerlendirilmesinin ardından yatırım yapılması düşünülen sektör için de veri takibi yapılması sizi olası zararlardan koruyacaktır. Borsa piyasasında işlem gören farklı sektörlere ait pek çok hisse senedi bulunmaktadır. Yatırım yapmayı düşündüğünüz sektöre ilişkin tüm gelişmeleri takip etmeli ve gelecekte olabilecek değişimlere ilişkin ön görülerde bulunmalısınız. Sektör takibini şu sorular ışığında yapabilirsiniz: Sektörün geleceği nasıl görülüyor? Sektör ekonomik dalgalanmalardan nasıl etkileniyor? Sektörün kar/zarar getirisi/götürüsü ne kadar?

  • Şirket verileri

Borsa analiz işlemlerinin son adımı piyasada faaliyet gösteren şirketlere ait verilerin analiz ve takip edilmesidir. Buradaki amaç gelecekte şirkete ait hisse senetlerinde ne gibi değişimler olabileceği konusunda fikir sahibi olmaktır. Şirket performansı borsada işlem gören tüm hisse senetlerini büyük ölçüde etkilemesi açısından takip edilmesi gereken başlıca unsurlardan biridir. Şirket veri analizi yapılırken; gelir tablosu, bilanço, likidite oranları ve faaliyet oranlarına bakılması yerinde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir