Son Haberler
Borsada En Çok Yapılan Hatalar

Borsada En Çok Yapılan Hatalar

Borsaya herkes para kazanmak için girer, kimsenin para kaybetme amacıyla borsaya girmediğine emin olabiliriz. Borsada en çok yapılan hata ben para kazanacağım mantığıyla hareket ederek yatırımı her yönüyle düşünmemek. Parayı nasıl kazanacağınıza değil parayı kazanırken hangi stratejiyi izleyeceğinize odaklanmalısınız. Şimdi sizlerle borsada yapılan en büyük hataları inceleyelim ve bu hatalara düşmeyeceğimizden emin olalım.

Neyin içine girdiğinizi bilmemek

Borsa nedir ?“sorusunun cevabını bilmiyorsanız aynı şekilde ne olduğunu anlamadan para kaybedersiniz. Uzun yıllardır hizmet veren borsanın ne olduğunu öğrenmek için tonlarca para harcamanıza gerek yok elinizde videolar, e-kitaplar ve tonlarca makale vardır.

Amaç belirlemek

Yapabileceğiniz hatalardan bir diğeri ise üstü açık yatırımlar yapmanızdır. Yatırım yapmadan önce ne kadar yatırım yapacağınızı ve bu yatırımın sonunda elde etmek istediğiniz karın miktarını belirlemelisiniz. Aksi takdirde bir yatırım planınız olmadan kontrolsüzce hareket edersiniz.

Hangisine yatırım yapacaksınız

Bilmelisiniz ki her ne kadar borsa dendiğinde herkesin aklına hisse senetleri geliyor olsa da emtia, tahvil, bono, vadeli işlem sözleşmeleri gibi birçok yatırım aracı vardır. Bu yatırım araçlarının hepsinin ne olduğunu bilmelisiniz. Unutmayınız ki portföyünüzü çeşitlendirmek kazanç sağlarken alacağınız riskleri de düşürecektir.

Sadece kendinize güvenin

Herkesin farklı bir bakış açısı vardır. Başkalarının izlediği yolları izlerseniz kazanç sağlayamazsınız kendi yolunuzu çizmelisiniz. Bir başkasının tavsiyesi, tüyosu ne derseniz deyin körü körüne onlara güvenerek yatırım yapmak yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır. Söylenenlerin bir mantık çerçevesinde olup olmadığını kendiniz analiz etmelisiniz.

Sabır

Gerçekten de borsada yatırım yaparken en çok ihtiyacınız olan sükunet ve sabırdır. Çoğu acemi yatırımcı piyasadaki ani değişimlerde telaş yapar ve buda onları büyük hatalara sürükler.

Piyasaları anlamak

Piyasaları anlamak  hata yapmanızı oldukça düşürecektir. Eğer piyasalarla aynı dili konuşuyorsanız aynı şeyleri söyleyeceksinizdir. Bunu sağlayabilmek içinde borsa gündem ve haberlerini takip etmelisiniz ve borsa haberleri hakkında yorumda bulunabilmelisiniz.

Sonuç olarak hata aynı hatayı tekrarlarsanız gerçekten hatadır. Yaptığınız hataları düzeltirseniz doğrulara gerçek anlamda ulaşabilir ve gerçek bir yatırımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir